Logo
10.00 - 19.00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 900,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu

Chcete se na něco zeptat?

Gabriela Hauserová
Gabriela Hauserová
+420 702055915 10.00 - 19.00
10.05.2018

Koňské agility

Dnešní článek je zaměřený na koňské agility.

Díky Martině Niederlové, která s námi udělala rozhovor, se o této zábavné disciplíně dozvíme něco víc.
V České republice jsou tyto soutěže známé spíše v psím provedení. Každopádně i s koňmi lze zvládat překážkové dráhy.

Zde je rozhovor s Martinou Niederlovou, která se koňskému agility, jako jedna z mála v České republice, věnuje.

 • Jak jste se dostala ke koňskému agility?

  Vždy se mi líbilo posouvat hranice komunikace s koňmi dál a u agilit se psy jde o vztah mezi člověkem a psem, o pozornost, rychlost a přesnost a hlavně nadšení a zábavu. Napadlo mě, že by se něco podobného mohlo začít běhat i s koňmi. V době, kdy jsem o tom začala přemýšlet ještě nic takového ve světě nebylo, ale ve chvíli, kdy jsem si konečně sedla k počítači, že to začnu dávat dohromady, jsem zjistila, že už ve Velké Británii vznikl “The International Horse Agility Club”. Tak jsem se stala jeho členkou a začala jsem se zajímat o to, jaká pravidla mají, jaké překážky, jaké kategorie atd.
  U nás v ČR jsem založila The Czech Horse Agility Club a v tomto roce 2018 jsem se rozhodla posunout se dál a udělat kroky pro to, aby se Agility dostaly do povědomí lidí v ČR. • Trénujete pouze se svými koňmi?

  Učím po celé ČR lidi a jejich koně si navzájem porozumět a posouvat se dál a dál na jejich společné cestě. Koně jsou úžasné bytosti, které nám zrcadlí nás samotné. Každá dvojice, člověk a kůň, jsou vždy jedineční, takže ke každému přistupuji individuálně, abych obě osobnosti sladila dohromady. Pro agility je tento, já tomu říkám “všeobecný základ horsemanshipu”, založený na vzájemné důvěře a respektu, velmi důležitý. Agility jsou celé postavené na pozitivním horsemanshipu.

 • Co to vlastně koňské agility je?

  Cílem agilit s koňmi je kůň, který ve volnosti, na malé, téměř neviditelné signály, bez jakéhokoliv použití bičíku, nebo pamlsků, zvládne překonat určitou dráhu s nejrůznějšími překážkami, proskoky, tunelem a úkoly na přesnost. Důležité je, že to koně i člověka baví a že si to oba užívají. Vztah člověka a koně je vždy na prvním místě před výkonem. Začínáme samozřejmě na vodítku a učíme koně jednotlivé úkoly a neustále se snažíme zjemňovat komunikaci, abychom byli schopní postupně přejít do volnosti.

 • Od kdy můžeme koně takové kousky začít učit? (věk, stupeň výcviku, …)

  Začíná se nejdříve od dvou let v základních levelech, v pokročilejších kolech až od tří let věku koně. I mladé koně ale můžeme připravovat na určité úkoly, jako například nastupování do přepravníku, strach z plachty, chození na vodítku, toho je hodně. Co se týče stupně výcviku, tak je potřeba si projít alespoň základy práce s koněm ze země, abych měl s koněm vytvořený vztah založený na důvěře a respektu, a aby nás chtěl následovat.
 • Pro koho je koňské agility vhodné?

  Koňské agility je vhodné pro všechny bez ohledu na věk a schopnosti. Je dobré pro ty, kteří si rádi hrají se svými koňmi a užívají si nejen jízdu, ale i se chtějí posunout a zjemnit práci ze země. Agility s koňmi umožňují účast na závodech pro všechny koně, pony i osly, od miniaturních velikostí až po obry – není žádný limitující faktor, co se týče výšky koně. Agility s koňmi jsou vhodné pro koně, na kterých jezdíte nebo ne, důležitý je jejich zdravotní a fyzický stav. 

 • Existuje nějaký stručný obecný návod na to, jak koníka naučit překonávat překážky?

  Každý kůň i člověk jsou, jak už jsem napsala, jedinečné osobnosti, takže stručný návod neexistuje. To, co platí na jednoho koně, nemusí fungovat u druhého. Já většinou každou novou situaci koním jen připravím a čekám, až on řešení najde. Odměňuji i za nepatrnou snahu. Předpokladem úspěchu je nekonečná trpělivost a co je důležité si uvědomit, pracujeme hlavně na sobě, ne na svém koni.

 • Může být trénování koňského agility pro člověka a jeho koně dobré ještě v jiných směrech než jen v překonání překážkové dráhy? Může koňské agility pomoct prohloubit vztah člověka a koně?

  Ano, v mnoha směrech. Agility s koňmi mohou upevnit a přispět k vytvoření velmi úzkého vztahu s vaším koněm, založeným na důvěře a vzájemném respektu. Také udržují vás i vašeho koně ve skvělé fyzické i emocionální kondici, a díky nim se postupně stáváte kreativnější. Agility s koňmi jsou výborný způsob, jak potkat podobně naladěné lidi, jako jste vy sami, kteří vidí potenciál svého koně jinak než lidé jezdící jen na koni. Často Agility s koňmi mohou prospět u lidí, kteří mají strach, k následnému ježdění na koni. Zároveň se díky stále se zlepšujícímu horsemanshipu, pochopení myšlení našich koní a toho, že vše je jen na nás a nekonečné práci na sobě,mohou změnit i naši koně. Problémoví koně jsou totiž jen koně nepochopení, potřebují jiný přístup a proto mají “problém” se svým majitelem. Naštěstí jsou koně “tady a teď” a když se změníme my, hned nám to zazrcadlí. Agility jsou v prvé řadě o bezpečí, je potřeba si postupně vytvořit pevné základy, na kterých budeme stavět. Rozhodně to není jen o skákání překážek, ale o dokonalém souznění dvou bytostí. Cílem je daleko hlubší podstata práce s koněm založená na filozofii horsemanshipu.

 • Mohou lidé s koněm trénovat, když nemají k dispozici halu nebo ohraničenou jízdárnu?

  Ano, trénovat se dá všude. Když se chce, všechno jde.

 • Dají se překážky vyrobit doma?

  Spousta překážek se dá doma vyrobit a u nás v ČR jsou lidé velmi vynalézaví. Důležité je ale zaměřit pozornost na to, aby byly tyto překážky bezpečné pro ně a i pro koně.

 • Na jakých překážkách a pokynech začít trénovat?

  Začíná se trénovat bez překážek, je potřeba znát základy práce ze země a ve volnosti a mít vytvořený zdravý vztah se svým koněm. Při koňském agility musí váš kůň reagovat na minimální signály, a to bez použití jakýchkoliv pomůcek jako např. bičíků, mrkvových hůlek, vodítek, atd.

 • Chystáte nějaké akce, které se týkají koňského agility v České republice?

  Ano, chystám první kurz Úvod do agility na začátek července. Jinak jezdím pravidelně po celé ČR i na Slovensko, kde učím lidi, jak si vytvořit dobrý vztah se svým koněm, aby byli všichni spokojení. Učím lidi dívat se na svět očima koně a pochopit, proč se chovají tak, jak se chovají. Kdo by chtěl individuální lekce Agility, tak je možné se zaregistrovat do našeho kontaktního formuláře ZDE . První závody by měly být součástí závodů pod Českým bezudidlovým spolkem už v srpnu 2018.

                  
 • Doporučila byste lidem koňské agility? 

  Koňské agility bych doporučila každému, kdo chce posouvat hranice komunikace se svým koněm, kdo je na mrtvém bodě a potřebuje inspiraci, chce se bavit, nebo třeba i pro jezdce, kteří sem tam uvítají pro sebe a svého koně změnu. Agility s koňmi mají své úrovně pokročilosti, které vám umožňují účastnit se odpovídajících závodů, takže je vždy něco nového, co se můžete učit a zlepšovat. Protože učit se můžeme celý život.


Volný prostor na závěr (cokoli byste čtenářům chtěla sdělit)

Co bych chtěla ještě sdělit? Jestli jste dobře četli předchozí řádky a správně jste je pochopili a cítíte, o co se při své práci pokouším, pak pokud půjdete se mnou krok za krokem, úspěch v koňském agility přijde sám, a to jako důsledek vaší komunikace s koněm. Takže přemýšlejte a snažte se cítit! Nezapomínejte na přestávky - uvolněte se a chvalte vašeho koně! Těším se na spolupráci s vámi!


My tímto děkujeme Martině Niederlové, že se s námi podělila o tak užitečné a přínosné informace!


Pokud byste jí chtěli kontaktovat a dozvědět se přeci jenom ještě něco víc, můžete ji oslovit na jejích facebookových stránkách MN Horsemanship srdcem nebo na jejích webových stránkách martinaniederlova.com.


Rozhodně se můžete těšit na další články o této skvělé zábavné disciplíně.

My doufáme, že se koňské agility dostane víc do podvědomí českých koňáků a tím se i bude moct lépe uchytit na závodech. Budeme proto rádi, když nám tento článek pomůžete sdílet mezi své přátelé.

Přejeme všem nadšencům mnoho úspěchů!

Pro Clever Pony - Martina Neiderlová a Gabriela Hauserová

Fotky - Martina Niederlová

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Jezdecké potřeby věnované jen a jen poníkům a dětem. :)

Gabriela Hauserová
Gabriela Hauserová
10.00 - 19.00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz