Logo
10.00 - 19.00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 900,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Otroci zvyku levé strany koně
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Chcete se na něco zeptat?

Gabriela Hauserová
Gabriela Hauserová
+420 702055915 10.00 - 19.00
22.05.2018

Otroci zvyku levé strany koně

Také máte zažitý zvyk vodit koně z jeho levé strany a stejně tak i nasedat do sedla z levé strany?
Dělat vše především z levé strany koně se stalo jakýmsi pravidlem, zvykem, činností, nad kterou už člověk nikdy nemusel přemýšlet. Prostě to tak bylo, dělal to tak každý, v ničem nebyl problém, tak proč to měnit.

Odkdy a proč se to tak dělá? 

Tento starodávný zažitý zvyk si lidé vštípili do hlavy údajně kvůli dřívějšímu nošení meče.
Dříve totiž vojáci nosili meč na svém levém boku, proto když nasedali na koně, nasedali do třmenu svou levou nohou z levé strany koně. V opačném případě by jim totiž při nasedání a sesedání překážel meč.
A díky tomu, si lidé zvykli vodit koně a nasedat na koně z jejich levé strany.

Má to ale ještě jeden důvod...

Koně sedlané a voděné pouze a jenom z jedné strany (tedy té levé), si na to tak zvykli, že při změně strany začali různě poskakovat, nedrželi při nasedání, byli hůře ovladatelní apod.

No není se čemu divit! 

Kůň si tak zvykne na to, že vše děláte jen z jedné strany, že v případě manipulace z druhé strany, bude kůň značně zmatený a vykolejený. Síla zvyku je obrovská a koně, jakožto plachá zvířata, se i takovou,pro nás banalitou, dají lehce vykolejit.
Následuje špatná ovladatelnost na vodítku, kůň se cpe zpět na druhou stranu, šlape člověku na nohy, při nasedání začne poskakovat, vyhazovat, no a ve většině případů by za toto chování byl ještě potrestán, jinak řečeno utvrzen v tom, že je třeba se téhle situace obávat.Manipulace s koněm pouze z jeho levé strany jen dokazuje, že i my lidé jsme otroci zažitých zvyků bez přemýšlení.

Dalším negativním důsledkem manipulace pouze z jedné strany, je i následné ničení zad koně. A to zejména při nasedání a sesedání.
Nejenom, že nasedáním pouze z jedné strany ničíme kostru sedla a třmenový řemen, ale namáháme tak pořád jednu a tu samou stranu zad koně.

Proto zapomeňme na tohle bájné pravidlo ! 

Snažme se koně procvičovat, čistit, ohýbat, vodit  a na koně nasedat z obou stran stejně. Sami možná budete překvapeni, jaký problém Vašemu koni tahle změna bude dělat problém. 

Přeji mnoho úspěchů !                                                                                     Gabriela Hauserová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Prodejna v Liberci

Přijďte nás navštívit nebo si objednejte zboží k vyzvednutí.

Z parkoviště po kamenných schodech nahoru do 2. patra.

Otevřeno od 11 do 17:30 h každý pracovní den.

Vrchlického 338/3, Liberec, 46001

Těšíme se na Vás.

Gabriela Hauserová
Gabriela Hauserová
10.00 - 19.00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz